Ania nagrodzona

8 grudnia br. odbyło się w Urzędzie Dzielnicy Bemowo uroczyste spotkanie z okazji zdobycia przez uczennicę

naszej szkoły Annę Jagiełło I miejsca w Międzynarodowym Konkursie na Ucznia Roku.

IV edycja konkursu odbyła się pod hasłem: „Patron szkoły – moim Mistrzem i Autorytetem”.

Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bemowo – pan Jakub Gręziak, Zastępca Burmistrza – pan Piotr Kobierski

wraz z panią Dyrektor SP nr 350 im. Armii Krajowej – Emilią Miecznikowską i nauczycielami:

paniami Bogusławą Zienkiewicz-Sasin i Anną Karos-Bakun gratulowali Laureatce, wręczając jej pamiątkowy

dyplom i nagrodę.

Sześć osób pozuje w rzędzie do fotografii w gabinecie Burmistrza. W środku laureatka z dyplomem i nagrodą w rękach.

Ania od kilku lat wykazuje się zaangażowaniem w życie naszej szkoły. Reprezentuje nas na uroczystościach

o charakterze patriotycznym, które odbywają się z udziałem władz oświatowych dzielnicy Bemowo.

Jest także laureatką szkolnych oraz dzielnicowych konkursów historyczno-literackich organizowanych

pod honorowym patronatem Urszuli Kierzkowskiej, Burmistrza Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy.

Jesteśmy dumni z sukcesu Ani i cieszymy się, że przedstawiciele władz oświatowych Dzielnicy docenili jej wytrwałą

pracę.

Zdjęcie dyplomu z gratulacjami dla Ani.

Anna Jagiełło-praca konkursowa (film bez napisów)

Zapis warstwy dialogowej filmu:

Armia Krajowa - moim mistrzem i autorytetem

Dzień dobry,
      Nazywam się Anna Jagiełło i uczęszczam do klasy 7 Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Warszawie.
      Ta szkoła to mój drugi dom, a Jej imię jest dla mnie inspiracją i drogowskazem do życia, bo Armia Krajowa to przede wszystkim OCHOTNICZE Wojsko Polskie Państwa Podziemnego. Data 14.02.1942 rok to szczególny dzień, dla mnie i mojej szkoły. Uroczyste, tradycyjnie obchody tego dnia nadały kierunek rozwijaniu zainteresowania, szacunku, a nawet mojego zakochania i miłości do ideałów Armii Krajowej. To mój mistrz, który prowadzi mnie poza mury szkoły. W moim mieście jest mnóstwo znaków i śladów Armii Krajowej, które cały czas żyją i przypominają o losach państwa polskiego w latach okupacji i powojennego zniewolenia.
      Pragnę nadmienić, że historia II wojny światowej jest mojemu sercu szczególnie bliska, ponieważ mój wujek Wiesław Badowski pseudonim Efen dzielnie walczył o nasz kraj w Armii Krajowej i poległ na warszawskim Mokotowie.
      Oprócz mojego wujka w Armii Krajowej walczył m.in. poeta Krzysztof Kamil Baczyński, pułkownik Witold Pilecki, Stanisław Marusarz oraz jego siostra Helena Marusarzówna, można byłoby wyliczać
      w nieskończoność nazwiska bohaterów, kryjących się pod inicjałami AK, zostaną w moim sercu na zawsze i chylę im czoła w podzięce.

Krzysztof Kamil Baczyński Elegia... o chłopcu polskim
      Oddzielili cię, syneczku, od snów, co jak motyl drżą,
      haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudą krwią,
      malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg,
      wyszywali wisielcami drzew płynące morze.
      Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć
      gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami.
      Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg,
      przemierzyłeś po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg.
      I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,
      i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut - zło.
      Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
      Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?

Bardzo wszystkich zachęcam do udziału we wszelkich konkursach historycznych, ponieważ poszerzają naszą wiedzę o interesujące fakty, a zwłaszcza namawiam do czynnego udziału w uroczystościach
      i wydarzeniach szkolnych związanych z patronem swojej szkoły, bo proszę pamiętać, że imię szkoły nie bierze się znikąd, to zazwyczaj jest KTOŚ, kto poprzez wyznawane wartości i realizowane ideały takie jak: miłość do Ojczyzny, niezwykły hart ducha, wspaniałą postawę patriotyczną może być Twoim autorytetem.

A na koniec zarecytuję  ostatnią zwrotkę swojego wiersza pt.: Moja bohaterko - Armio Krajowa

...Jesteś dla mnie jak nauczyciel
      - profesor Armia Krajowa - wiedza na całe życie
      I choć moja nauka w tej szkole płynie,
      To pamięć o Tobie nigdy nie przeminie.