• Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.
    • Albert Einstein
    • Love all, trust a few, do wrong to none.
    • William Shakespear
    • The only person who is educated is the one who has learned how to learn and change.
    • Carl Rogers
   •  

    Historia Szkoły Podstawowej nr 350 w Warszawie

    We wrześniu 2011 roku po wielu latach próg szkoły ponownie przekroczyły sześciolatki. Był to przełomowy okres w życiu zarówno dzieci, jak i nauczycieli uczących w Zespole Szkół nr 48.  Dotychczas  przebywali tu starsi uczniowie - gimnazjaliści i licealiści. Na szkolnych korytarzach zagościł gwar i zabawa młodszych dzieci.  Obecność w szkole uczniów  edukacji wczesnoszkolnej  spowodowała, że od września 2011 roku zaczęła funkcjonować świetlica. Starsi uczniowie musieli podzielić się przestrzenią budynku z pierwszakami. W ten sposób trzy oddziały przedszkolne i cztery klasy pierwsze zajęły pierwsze piętro budynku szkoły.

    Dyrektorem Zespołu Szkół nr 48 pozostał pan Rafał Lisowski, funkcję wicedyrektora gimnazjum i liceum dalej pełniła pani Katarzyna Dobrogowska, zaś stanowisko wicedyrektora nowo otwartej szkoły podstawowej objęła pani Ewa Michalak-Wietrzychowska. Gdy wraz z pojawieniem się klas czwartych szkoła podstawowa rozpoczęła pracę na drugim etapie edukacyjnym, do grona zarządzającego szkołą dołączyła pani Katarzyna Dobrogowska, a w następnych latach kolejni wicedyrektorzy: pani Agnieszka Ostasz i pan Marek Tyde. Wśród kierownictwa szkoły podstawowej znajduje się też pani Ewa Majcher, która pełni funkcję kierownika świetlicy.

    Wychowawcami oddziałów przedszkolnych zostały: Katarzyna Krasowska, Emilia Niedziałek, Teresa Kulik .Wychowawstwo w klasach pierwszych objęły: Angelika Krzyżowska, Beata Cieślak, Agnieszka Foryś, Joanna Urbaniak.

    Był to niesamowity rok dla szkoły przy ul. Irzykowskiego, pełen wyzwań, nowości i pracy. Nowych uczniów przywitały piękne kolorowe sale,  niemal każda wyposażona była w tablicę interaktywną, komputer, instrumenty perkusyjne, kącik z klockami, w którym podczas przerw dzieci mogły się zrelaksować i odpocząć. Przy boiskach szkolnych powstał plac zabaw, na którym najmłodsi spędzali słoneczne popołudnia.

    Z każdym rokiem przybywało nowych uczniów i nauczycieli. Obecnie szkoła posiada 43 oddziały, a nad jej rozwojem i bezpieczeństwem czuwa ponad 160 pracowników.

    Od początku istnienia palcówki kadra nauczycielska dbała o to, by w dzielnicy Bemowo mówiono o szkole jak najlepiej. Podstawówka dołączyła do akcji ogólnopolskich: Cała Polska Czyta dzieciom, Pij mleko będziesz wielki, Owoce i warzywa w szkole, Szkoła bez przemocy. Najmłodsi już w pierwszym roku szkoły wspierali różne akcje charytatywne, całoroczną - Nakrętka, a także okresowe - Góra Grosza, szkolny kiermasz świąteczny - dochód ze sprzedaży co roku przeznaczony zostaje na zakup prezentów dla dzieci z domów dziecka - czy udział w światowym projekcie Unicef - Wszystkie Kolory Świata. Od pierwszego roku istnienia szkoły uczniowie zbierają surowce wtórne, makulaturę i baterie.

    Po zajęciach obowiązkowych dzieci mogą rozwijać swoje talenty i pasje na kołach zainteresowań. Oferta kół prowadzonych przez pedagogów jest obszerna. W pierwszym roku pracy były to zajęcia teatralne, muzyczne, plastyczne, matematyczno- przyrodnicze, ortograficzne, eksperymentalne. Obecnie oprócz dodatkowych zajęć przedmiotowych dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach z szachów, SKS-ach,  chórze, Odysei umysłu.

    Jest wiele płaszczyzn działania, którymi mogłaby poszczycić się nasza szkoła. Nie sposób ich wszystkich wymienić, jednak na szczególną uwagę zasługują nasze osiągnięcia. Pierwszy certyfikat Szkoła z Klasą 2.0 zdobyliśmy w 2013 roku, następnie otrzymaliśmy certyfikat Szkoła Bezpiecznego Internetu, dołączyliśmy do warszawskiej sieci szkół wspierających uzdolnionych i otrzymaliśmy certyfikaty  Wars i Sawa oraz Szkoła Łowców Talentów, posiadamy również certyfikat  Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją.

    Nasza szkoła podstawowa chętnie organizuje rożne przedsięwzięcia artystyczne, w których udział biorą nie tylko uczniowie, ale także rodzice i sami nauczyciele. Oprócz licznych spektakli dla najbliższych, dzieci przygotowywały programy artystyczne, które prezentowały w środowisku lokalnym. W pierwszym roku istnienia podstawówki najmłodsi wystawili przedstawienie muzyczne pt. Dziadek do orzechów  w okolicznych przedszkolach, a także gościnnie wystąpili w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej na Konferencji pedagogicznej pt. Bajki terapeutyczne. Bez wątpienia we wspomnieniach większości pozostanie także fantastyczne przedstawienie dla dzieci pt. Kot  w butach, wyreżyserowane w 2013 roku przez panią Teresę Kulik,  a w którym aktorami byli  rodzice z klasy 2ci.  Z uśmiechem na twarzy przypominamy sobie jasełka szkolne przygotowane przez nasze szanowne grono pedagogiczne.

    Przez te kilka lat zakorzeniliśmy w tradycji naszej szkoły Piknik Rodzinny, który przygotowują nauczyciele wraz z przedstawicielami Rady Rodziców. Święto dzieci i ich rodzin obchodzimy co roku w czerwcu. Podczas pikniku odbywają się pokazy artystyczne, na scenie występują m.in. laureaci konkursów szkolnych, przeprowadzane są licytacje prac plastycznych dzieci, liczne zawody sportowe. Wszyscy goście mogą spróbować domowych wypieków, a najmłodsi poskakać na dmuchańcach.

    W lutym obchodzimy Tydzień Patrona Szkoły. Każdego dnia w inny sposób upamiętniamy Armię Krajową. Uczniowie odwiedzają Izbę Pamięci, czuwają na  warcie honorowej przy pomniku w szkole, przygotowują uroczysty apel, plakaty informacyjne o bohaterach wojennych. Odbywają się tematyczne konkursy plastyczne i muzyczne.

    Szkoła podstawowa pochwalić się może również osiągnięciami uczniów w konkursach ogólnopolskich i ogólnokrajowych. Wśród naszej młodzieży mamy laureatów Kangurka matematycznego, Alfika matematycznego, Pioniera z przyrody, olimpiady z języka angielskiego Olimpus i Memory Master. Dyplomy uczniów gromadzimy na parterze budynku przy sekretariacie.

    W roku 2016 obchodziliśmy dwudziestopięciolecie istnienia Irzyka. Wśród naszego grona pedagogicznego są nauczyciele, którzy pracują w tej szkole od samego początku jej istnienia - pani Ewa Michalak-Wietrzychowska, pani Alicja Kaźmierczak, pani Bożena Bujas, pani Bogumiła Wieczorek – to właśnie oni mogą powiedzieć najwięcej o zmianach jakie zaszły w naszej placówce, o jej sukcesach, uczniach, nauczycielach, mogą podzielić się wspomnieniami…

    Pani Anna Krawczyk-Zagrodzka w piosence przygotowanej na uroczystość jubileuszową szkoły napisała:

    „Ćwierć wieku już minęło jak jeden dzień,

    dwadzieścia pięć to przecież piękny wiek.

    Na drugie tyle przygotuj się,

    a może i na trzecie, któż to wie?”

    Właśnie tego życzymy naszej szkole.