• ____________

Czy terapia SI to tylko zabawa?

Terapia SI ma poprawić uczenie się szkolne, ułatwić funkcjonowanie przez całe życie.

Toczenie się po podłodze w oponie, kręcenie się w topku, huśtanie w hamaku, jazda na deskorolce, wąchanie zapachów lub balansowanie na dużej piłce czy skoki do basenu – to zabawa, ale przecież zabawa jest dla dziecka “działalnością naukową”, dlatego też terapia SI określana jest jako “naukowa zabawa.” Zabawa dla dziecka jest tym, czym interesująca i przyjemna praca dla dorosłych.

Poprzez zabawę mózg i cały układ nerwowy integruje bodźce zmysłowe, doświadczenia w taki sposób, by móc je wykorzystać w celowym działaniu i procesach uczenia się.

Co to są dysfunkcje SI?

W zależności od rodzaju zaburzeń mogą one utrudniać proces czytania, pisania, samoobsługi czy wykonywania ćwiczeń sportowych, objawiają się także impulsywnością, nadpobudliwością, nadwrażliwością na dotyk.

Rolą terapii integracji sensorycznej jest poprawa funkcjonowania podstawowych układów zmysłowych. Integracja poprawia funkcjonowanie wyższych ośrodków korowych poprzez usuwanie blokad zakłócających ich prawidłowe działanie.

SI nie uczy specyficznych zdolności, a jedynie sprawia, by uczenie się było coraz łatwiejsze.

O dysfunkcjach integracji sensorycznej możecie Państwo dowiedzieć na www.pstis.pl w zakładce dla Rodziców po wypełnieniu kwestionariusza sensomotorycznego.

• Zespół Szkół nr 48 w Warszawie
      • sp350@edu.um.warszawa.pl