Konkurs „Prawa dziecka”
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w naszej szkole został zorganizowany konkurs plastyczny. Laureatkami konkursu zostały:
Natalia Mazurowska z kl. 8f
powyżej znajduje się praca konkursowa Natalii Mazurowskiej z klasy 8foraz Veronika Koretska kl. 8G
powyżej znajduje się praca konkursowa Veroniki Koretskiej z klasy 8gUczennice poprzez swoje prace zaangażowały się w szerzenie wiedzy dotyczącej tak ważnego tematu, jakim są prawa dziecka. Świadomość tych praw jest niezwykle istotna dla każdego młodego człowieka, dlatego dziękujemy serdecznie Natalii i Veronice za podjęcie się tak trudnego zadania.
Prace Natalii i Veroniki zostały zakwalifikowane do konkursu krajowego organizowanego przez Rzecznika Praw Dziecka. Mamy nadzieję, że niezwykły talent dziewcząt zostanie dostrzeżony i doceniony przez organizatorów.
Koordynator konkursu na etapie szkolnym (klasy V-VIII): Małgorzata Bojanko
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT “TO BE OR NOT TO BE WELL”
powyżej znajduje się logo Stowarzyszenia Praktyków DramyMamy przyjemność ogłosić, że nasza Szkoła została wybrana do wzięcia udziału w międzynarodowym projekcie “To be or not to be well”, koordynowanym przez Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP KLATKA. Jako jedyna szkoła w Polsce, mamy okazję uczestniczyć w szeregu działań służącym budowaniu dobrego klimatu w klasie i szkole. Do działań zaproszeni zostali wybrani wychowawcy wraz ze swoimi uczniami z poziomu klas 1-5. Projekt zakłada spotkania diagnostyczne ze społecznością szkolną, szkolenie kadry oraz przeprowadzenie działań profilaktycznych dopasowanych do potrzeb poszczególnych klas.
Koordynator projektu z poziomu szkoły: Małgorzata Bojanko
10 września
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
powyżej znajduje się ilustracja z optymistycznymi życiowymi radamiJuż kolejny raz w naszej szkole podejmujemy się zorganizowaniu tak trudnej akcji jak obchody Dnia Zapobiegania Samobójstwom. Temat niezwykle ważny i delikatny, gdyż każdego roku notuje się niepokojąco wysoką liczbę samobójstw również u dzieci i młodzieży.
Akcja, jaką przeprowadziliśmy w tym roku w szkole skoncentrowana była na szerzeniu informacji skłaniających do traktowania problemów jako zdarzenie przemijające, nabywania umiejętności dystansowania się do swoich trudności i podchodzenie do nich jako do wyzwań. Żaden problem nie jest na tyle duży, by nie znaleźć z niego wyjścia.
Treści te zostały umieszczone w aforyzmach, które zawisły na korytarzach i na drzwiach klasowych. Tak łatwa dostępność ma sprzyjać odganianiu złych myśli w trudnych chwilach, podnosić uczniów na duchu w codzienności szkolnej.
Koordynator akcji:
Małgorzata Bojanko
Organizatorzy: R. Lesiak, P. Węgierek, A.Presko, M. Bojanko
Integracja klas czwartych
Integracja klasowa sprzyja budowaniu pozytywnej atmosfery grupowej, niweluje postawanie problemów wewnątrzgrupowych, a gdy nawet dochodzi do pojawienia się konfliktów, sprzyja szybszemu ich wygaszaniu. Korzystne warunki panujące w grupie sprawiają, że łatwiej osiągać w niej sukcesy, nabywać nową wiedzę, rozwijać swoje zainteresowania…
powyżej znajduje się fotografia przedstawiająca uczniów podczas zajęć integracyjnychDlatego nauczyciele i specjaliści poświęcili integracji tak dużo czasu na początku roku szkolnego. W dniach 7-10 września w klasach czwartych miały miejsce wzmożone działania służące budowaniu zgranego zespołu klasowego. Uczniowie uczestniczyli w szeregu zabaw i gier, podczas których mogli lepiej poznać siebie nawzajem. Brali udział w aktywnościach, których głównym celem było czerpanie radości z bycia razem. Był to też czas na zaznajomienie się z nowymi nauczycielami, a przede wszystkim ze swoim wychowawcą, który od teraz będzie najważniejszym dla nich dorosłym w szkole.
powyżej znajduje się fotografia przedstawiająca uczniów podczas zajęć integracyjnychUczniowie mieli okazję poznać psychologa i pedagoga szkolnego, którzy opowiedzieli o specyfice swojej pracy i odpowiedzieli na nurtujące dzieci pytania. Dzięki spotkaniom ze specjalistkami, dzieci będą wiedziały, u kogo i gdzie mogą szukać wsparcia w przypadku pojawiających się problemów.
powyżej znajdują się dwie fotografie przedstawiające uczniów podczas zajęć integracyjnychKażdego dnia integracji, specjalistki szkolne kierowały do uczniów specjalne zadania, które były zaprezentowane przez każdą grupę klasową podczas specjalnego pokazu, w którym wzięła udział pani vice dyrektor Agnieszka Ostasz.
powyżej znajduje się fotografia przedstawiająca uczniów podczas zajęć integracyjnychMimo zakończenia akcji, działania integracyjne trwają nadal. I choć nie są tak oficjalne i widowiskowe, jak w opisywanym opisie, to dzieją się każdego dnia, na każdej lekcji i przerwie.
Dziękujemy wychowawcom klas 4: p. Annie Karos-Bakun, Beacie Gadomskiej, Marii Góreckiej, Natalii Kwaczyńskiej i Natalii Tabor za współpracę podczas dni integracji klas 4.
Koordynatorki akcji:
Małgorzata Bojanko – psycholog
Aniela Presko – pedagog
W okresie między 28 października a 8 listopada 2019 r. obchodziliśmy w naszej Szkole Dni Praw Dziecka.
powyżej znajduje się fotografia przedstawiająca ucznia podczas tworzenia pracy plastycznejPodjęte w tym czasie działania miały na celu rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej praw dziecka. Dzieci często świadome są jedynie swoich obowiązków, które zazwyczaj mocno akcentowane są przez dorosłych. Mamy nadzieję, że wiedza o prawach przyczyni się do lepszego ich respektowania oraz chronienia dzieci przed krzywdzeniem. Dzieci często nie są świadome, jakie granice mogą postawić dorosłym. Świadomość własnych praw, istnienia dokumentów potwierdzających wagę ich respektowania (Konwencja Praw Dziecka) oraz instytucji pomocowych sprawi, że dzieci lepiej będą potrafiły zadbać o własne dobro lub zgłosić się po pomoc w trudnych sytuacjach.
powyżej znajduje się fotografia przedstawiająca uczniów podczas tworzenia prac plastycznychW celu przybliżenia dzieciom ich praw, w szkole zorganizowana została gra terenowa. Uczniowie mieli okazję, idąc śladami wskazówek, poznawać ważne dla nich prawa. Oprócz tego na lekcjach (wychowawczych, specjalistycznych i na kole psychologicznym) młodzież mogła uczestniczyć w zajęciach dotyczących tego ważnego tematu. Młodsze dzieci ze wszystkich klas 1-3 wzięły udział w spotkaniach z psychologami i pedagogami szkolnymi, którzy wyjaśnili im istotę świadomości własnych praw i ich bronienia. Dzieci stworzyły również piekne plakaty, o tej tematyce, które nagrodzone zostały w konkursie plastycznym.
powyżej znajduje się fotografia przedstawiająca prace plastyczne uczniówDziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia, szczególnie uczniom kl. 7F, 8b oraz uczestnikom koła psychologicznego "Uczniowska Grupa Wsparcia".
Organizatorzy:
Małgorzata Bojanko – psycholog (koordynator)
Paulina Węgierek – psycholog
Renata Lesiak – pedagog
Aniela Presko – pedagog
...
budynek pewien sobie stoi
na skraju parku
calutki pokryty żółtą farbą
co to za budynek?
szkoła,
ale jaka szkoła?
budynek zwany szkołą nr. 350 im. Armii Krajowej
cały tabun uczniów w środku się kryje.
jest ich w środku ponad tysiąc,
nauczycieli również całą chmara,
setki ich ilość dosięga.
książki, zeszyty, uczniowie kroczący dumnie po korytarzu
nauczyciele stróżują tu nad porządkiem
wiele twarzy, wiele charakterów,
każdy wyjątkowy
każdy coś kryje
każdy ma swoją historię
oraz
każdy ma swe prawa
uczniowe mają wiele praw,
prawo do nauki,
prawo do zabawy,
prawo do zajęć w szkole
chcielibyśmy móc rozwijać się w szkole,
nasze prawa nam to umożliwiają
co rok nowe twarze, co dwa lata
wybory,
wybory samorządu,
bo przewodniczący to nasza głowa,
egzekwuje każde nasze potrzeby,
a mamy ich od groma.
książki, zeszyty, uczniowie kroczący dumnie po korytarzu
nauczyciele stróżują tu nad porządkiem
wiele twarzy, wiele charakterów,
każdy wyjątkowy
każdy coś kryje
każdy ma swoją historię
oraz
każdy ma swe prawa
prawo do nauki,
co dzień się uczymy,
nauczyciele nam pomagają,
kształcą nas
nie widzą tylko naszych twarzy,
starają się zobaczyć również nasze wnętrze
a wnętrze każdego jest wyjątkowe i piękne
nauczyciel sprawuje nad nami pieczę,
chroni nas przed złem przyszłości,
chcę nam tylko pomóc
a my? zazwyczaj to odrzucamy
odrzucamy zazwyczaj cały czas
IGA STEC 7D
10 września na terenie naszej szkoły obchodziliśmy
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.
powyżej znajduje się fotografia naszych szkolnych pedagożek rozpinających na holu napis: "Życie jest czadowe"
Ten trudny temat przekuliśmy w coś pozytywnego. Razem z uczniami, nauczycielami i rodzicami cieszymy się życiem – w myśl przewodniego hasła
Życie jest czadowe.
Już z samego rana, każda wchodząca do szkoły osoba miała okazję wylosować hasło motywacyjne na początek dobrego dnia. Pozytywne hasła pojawiły się też na drzwiach każdej sali lekcyjnej, wywołując uśmiechy wchodzących na lekcję uczniów.
powyżej znajdują się dwie fotografie karteczki do losowania podczas akcji "Życie jest czadowe"
Nawiązaliśmy również współpracę z Fundacją Zobacz – Jestem, pomagającej osobom w kryzysie i ich bliskim. Fundacja prowadzi bezpłatną pomoc w postaci porad indywidualnych, szkoleń i warsztatów dla rodziców i specjalistów.
powyżej znajduje się fotografia przedstawiająca ulotki fundacji "Zobacz - Jestem"
Materiały, które otrzymaliśmy od Fundacji zostały rozpowszechnione w szkole. Dziękujemy za nie serdecznie!
Organizatorzy akcjiMałgorzata Bojanko – psycholog (koordynator)
Aniela Presko - pedagog
Renata Lesiak - pedagog
Paulina Węgierek - psycholog