• Zostań potencjalnym dawcą szpiku

    •  

      

     W Irzyku Dzień Dawcy Szpiku


                 W piątek 22 czerwca od godz. 8.00 do 16.00 przy wejściu do budynku SP nr 350 wolontariusze fundacji DKMS - nauczyciele i pracownicy naszej szkoły - rejestrowali będą osoby, które chciałyby zostać potencjalnymi Dawcami szpiku.

                 Potencjalnymi, gdyż rejestracja nie oznacza, że Dawcami zostaniemy. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego niespokrewnionego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie i wynosi od 1: 20 000 do 1: kilku milionów.

                 Im więcej potencjalnych Dawców się  zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na nowotwory krwi.

                
     Rejestracja trwa kilka minut i w żaden sposób nie spowoduje jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu. Być może akurat ktoś z Państwa będzie mógł pomóc Weronice, która jest twarzą naszego Dnia Dawcy Szpiku, albo innej osobie czekającej na szansę na nowe życie.

                                                   
     Na czym polega rejestracja?
                                                                To tylko 3 kroki.       

     1. Krótka rozmowa z wolontariuszem na temat Państwa historii zdrowotnej. 
     2. Wypełnienie formularza zgłoszeniowego - należy pamiętać o swoim numerze pesel.
     3. Przekazanie wymazu z błony śluzowej  pobranego z wewnętrznej strony policzka za pomocą pałeczek, które udostępnia wolontariusz.


                 Wypełniony przez Państwa formularz wraz z próbkami materiału genetycznego zostaje przesłany przez wolontariuszy do laboratorium. Po analizie i wprowadzeniu danych do bazy, każdy Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy.
     Cały proces trwa około 3 miesięcy.

     Poniżej udostępniamy link do wywiadu z osobą, która została Dawcą:


     https://www.youtube.com/watch?v=4zznfS_OuEE

                 Wystarczy podejść do stoiska fundacji DKMS w dniu zakończenia roku szkolnego i poświęcić kilka minut na rejestrację, by pomóc komuś albo nawet uratować mu życie.

     Serdecznie zapraszamy
     Nauczyciele ZS nr 48 im. Armii Krajowej
     Samorząd Uczniowski
     Szkolny Wolontariat