•  

        Logo z napisem: Szkoła pamięta i z płomieniem świecy wystylizowanym na stalówkę.

        Ważnym wyzwaniem dla społeczności SP 350 im. Armii Krajowej w Warszawie jest włączenie się do ogólnopolskiej akcji MEiN Szkoła Pamięta.

        W kalendarium szkolnych wydarzeń ujęliśmy i zrealizowaliśmy następujące przedsięwzięcia wpisujące się do wymienionego projektu:

        • Dzielnicowy Konkurs Historyczno-Literacki Najpiękniejszy list dostarczony Harcerską Pocztą Polową   – termin realizacji listopad 2022 r. – luty 2023 r. zakończony  uroczystą akademią poświęconą tematyce powstania 1944 r.
        •  Luty 2023 r. Tydzień Patrona  SP 350 - Armii Krajowej to wiele patriotycznych imprez, konkursów, a m.in. honorowa warta harcerska przy replice pomnika Małego Powstańca

         w naszej placówce.

        • 2023.10.02 - Zadanie Patriotyczne społeczności SP 350 Światełko Pamięci – związane z Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Zapalenie przez uczniów zniczy pod pomnikami i miejscami pamięci, wykonanie upamiętniających zdjęć.
        • 11 Listopada 2022 r. - Kapsuła Czasu zawierająca prace uczniów na temat marszałka Józefa Piłsudskiego. Wcześniej prowadzone są zajęcia i warsztaty służące  poznaniu postaci Marszałka.
        • 11 listopada 2022 r. - Udział szkolnej społeczności w ogólnopolskiej akcji DO HYMNU.
        • Upamiętnienie 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim – akademia dla uczniów  7 i 8 klas. Ukazanie postaci cywilów z getta oraz bojowniczek i bojowników walczących o wolność.
        • 2023.04. Szkolna wystawa poświęcona Markowi Edelmanowi i Mordechajowi Anielewiczowi.
        • 2023.05.08 Szkolny Konkurs Historyczny -  Janusz Korczak– wyjątkowy wychowawca i przyjaciel młodzieży.
        • Szkolny Konkurs Historyczny - Życie i dokonania Mikołaja Kopernika.
        • 2023.09.27 Szkolny Konkurs Historyczny – Wiedza jest potęgą z okazji 250. rocznicy utworzenia KEN.
        • 2023.09.27 Szkolny Konkurs Recytatorski – O szkole na wesoło z okazji 250. rocznicy utworzenia KEN.

        Zespół nauczycieli historii i etyki


      • BohaterON - włącz historię!

        BohaterON - włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje:  Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć - Edukacja - Pomoc.

        Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów - polskiego bohater oraz angielskiego ON, czyli włączyć. Angielskie ON, zapożyczone z popularnego przymiotnika on-off, dosłownie włącza historię bohatera - film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą - osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

        W listopadzie bieżącego roku uczniowie naszej szkoły przygotowali projekt pod tytułem BohaterOn w Twojej szkole 2023. Miał on na celu wprowadzenie uczniów w tematykę Powstania Warszawskiego i losy Powstańców Warszawskich poprzez przygotowanie ikonografiki (informacji graficznej) według scenariuszy zaproponowanych przez organizatorów akcji.

        Uczestnicy projektu z klas: 5b, 6d, 7c, 8a i 8b pod kierunkiem nauczycielki historii pani Barbary Śmieszchalskiej pracowali w dwóch kategoriach wiekowych: na poziomie klas IV-VI oraz VII-VIII. Młodsi wg. scenariusza Mały roznosiciel nadziei (na bazie słuchowiska określali emocje, jakie mogły towarzyszyć jego bohaterom), starsi realizowali scenariusz pod tytułem Co za historia Powstanie Warszawskie (na bazie programu Co za historia z kanału na You Tube, wykorzystując odcinek poświęcony Powstaniu Warszawskiemu i odnosząc się do jednego z sześciu zagadnień, np. Plan Burza i decyzja o wybuchu powstania, Godzina W i pierwsze dni powstania). Młodzi badacze historii pracowali w grupach bądź indywidualnie oddając tym samym cześć bohaterom tamtych pamiętnych 63. dni.

        Projekt dostarczył wszystkim jego uczestnikom wiele wzruszeń, wpisał się pięknie w misję historyczno-patriotyczną naszej szkoły noszącej imię Armii Krajowej, a także w projekt Szkoła pamięta. Został także utrwalony poprzez fotografie, które wykonała nauczycielka pani Anna Karos-Bakun.

        Piosenka, która została wykorzystana w filmie pochodzi ze strony

        https://bohateronwtwojejszkole.pl/#o-akcji

      • powyżej znajduje się film bez warstwy dialogowej będący sprawozdaniem z akcji