• Mistrz Łamigłówki Matematycznej

     Marzec

     1. Stado owiec farmera Korneliusza pasie się na łące o kształcie kwadratu, na którego wierzchołkach rosną cztery drzewa. Korneliusz chce powiększyć stado, a zatem i łąkę. Możesz mu pomóc? Tylko uważaj, bo Korneliusz ma wymagania: chce, żeby łąka nadal miała kształt kwadratu i mieściła się między tymi samymi drzewami. Wykonaj rysunek obu łąk.

      

     2. Kasia czeka na Tomka w kawiarni, przy stoliku na zewnątrz, obok plaży. Nawet nie zauważyła, kiedy Tomek usiadł koło niej. Kasia zastanawia się, czy Tomek przyszedł piechotą, czy przyjechał na rowerze, czy może ktoś go przywiózł samochodem. Jak myślisz?

            Kasia wie, że:
         -Tomek zabiera plecak tylko wtedy, kiedy jedzie na rowerze.
         - Gdy pada deszcz, prosi kolegę, żeby go podwiózł samochodem.
         - Kiedy nie ma plecaka, chodzi z gołą głową.
         - Tomek ma na głowie czapkę z daszkiem.


     3. W skrzyni znajdują się złote monety. Jest ich mniej niż 100.
     Jeśli będziesz wyjmować po 3 monety, w skrzyni zostanie 1.
     Jeśli będziesz wyjmować po 4 monety, zostaną 2.
     Jeśli będziesz wyjmować po 5 monet, zostaną 3.
     Jeśli będziesz wyjmować po 6, zostaną 4.

     Ile złotych monet jest w skrzyni?

      

     4. W mnożeniu pisemnym cyfry od 1 do 5 zastąpiono różnymi piłeczkami. Jaką wartość mają piłeczki?

      

     5. Adam, Karol, Bartek i Darek muszą przejść przez most na drugą stronę rzeki. Jest ciemno, więc zawsze potrzebują świeczki do przejścia. Adam przejdzie trasę mostu w 1 minutę, Karol w 2 minuty, Bartek w 5 minut, a Darek w 8. Most jest słaby, więc mogą chodzić samodzielnie lub w parze (wtedy idą tempem wolniejszego). Jaki jest minimalny czas przejścia tej trasy? Pamiętaj, że zawsze trzeba przechodzić ze świeczką, więc musisz uwzględnić fakt, że czasem ktoś się musi wracać…

      

     6. Na poniższym rysunku mamy cztery małe kwadraty i jeden duży. Ile minimalnie zapałek, tego samego rozmiaru, trzeba dodać by otrzymać łącznie dziewięć kwadratów?

      

     7. Wojtek i Danusia mają razem 31 lat. Pięć lat temu Wojtek był starszy od Danusi o 3 lata. Ile lat będzie miało każde z nich za 12 lat?

      

     8. Tomek sądzi, że jego zegarek spóźnia się 8 minut. W rzeczywistości jego zegarek spieszy się 7 minut. W pewnym momencie Tomek spojrzał na swój zegarek i uznał, że jest godzina 12:00. Jaki czas w tym momencie pokazuje prawidłowo chodzący zegarek?

      

     9. Zadanie polega na odkryciu reguły, która rządzi liczbami w tych kwadratach i  liczby, która ukrywa się w miejscu znaku zapytania.


      

     10. Zadanie polega na odkryciu reguły, która rządzi liczbami w tych kwadratach i  liczby, która ukrywa się w miejscu znaku zapytania.

     Podpowiedź: patrz na ukos