• grudzień 2017

    •  

      

     Mistrz Łamigłówki Matematycznej

      

     Grudzień

      

     W grudniu zestaw ma tylko 7 łamigłówek, bo masz na ich rozwiązanie jest mniej czasu.

     Musisz je oddać do 22.12, prace oddane po świętach nie będą przyjmowane.

      

     1.            Żartobliwy hodowca powiada: Mam kury i króliki. Kiedy liczę głowy mych zwierząt wychodzi 100. Kiedy liczę nogi jest 320. Ile mam kur?

      

     2.          Jaś popełnił błąd w słowie CHOINKA. Pani poleciła mu napisać to słowo pewną ilość razy. W pewnej chwili przerwał pisanie. Zrobił to zaraz po napisaniu 145 litery. Jaka była ostatnia litera, którą napisał Jaś?

      

     3.          W każdym z pięciu identycznych kubków znajduje się albo kawa, albo kakao, albo mleko. Ogółem kawy jest dwa razy więcej niż kakao. Żaden
     z najpojów nie jest nalany do trzech kubków. W którym kubku jest kakao, jeżeli kubki ważą 950g, 750g, 550g, 475g i 325g?

      

     4.          Na wspólną wyprawę narciarską wybrało się 48 chłopców. Sześciu z nich przybyło z dokładnie jednym bratem, dziewięciu z dokładnie dwoma braćmi
     i czterech z dokładnie trzema braćmi. Pozostali chłopcy przybyli bez rodzeństwa. Z ilu rodzin było tych 48 chłopców?

      

     5.     Tata przygotował w tym roku dla Kasi prezent. Podarował czerwone pudełko. A w tym pudełku były dwa niebieskie pudełka. A w obu niebieskich pudełkach były cztery zielone pudełka. A we wszystkich zielonych pudełkach były dwa pomarańczowe pudełka. Z ilu pudełek składa się ten niecodzienny prezent? 

      

     6.      Przejdź przez labirynt. Niektóre korytarze biegną pod lub nad sobą
     i można je pokonać przy pomocy zaznaczonych kładek.

      

      

      

     7.      W puste pola wstaw liczby od 1 do 5, tak aby żadna z nich nie powtarzała się w rzędzie ani w kolumnie. Wskazówki umieszczone na zewnątrz siatki oznaczają sumę wszystkich liczb we wskazanych rzędach po przekątnej. Dla ułatwienia zamieszczam rozwiązany przykład.