• Jak to działa

        •  

           

          Szkoła Podstawowa nr 350

           

           

                         

           

          Dzieci w wieku szkolnym wykazują duże zainteresowanie komputerami. Warto nauczyć je, jak mądrze z nich korzystać.

           

          Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu. Pozwala wypracować umiejętność efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką.

          Bill Gates

           

          Nasza szkoła już po raz drugi przystąpiła do programu Mistrzowie Kodowania, do którego zgłosiło się ponad 1100 szkół z całej Polski.

          Kilka słów o programie

          Mistrzowie Kodowania to projekt edukacyjny mający na celu upowszechnienie nauki programowania
          w polskich szkołach. Obejmuje on uczniów szkół podstawowych z całego kraju. W ramach zajęć dzieci uczą się programowania w intuicyjnym języku Scratch. Nauczyciele biorący udział w programie zostali przeszkoleni przez ekspertów. Dla uczniów udział w programie jest bezpłatny.

          Projekt realizowany jest przez Samsung Electronics Polska we współpracy z Partnerami: Centrum Cyfrowym  Projekt Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją CoderDojo, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Stowarzyszeniem „Rodzice w Edukacji”  oraz przy wsparciu grupy SuperBelfrzy RP.

          Czego oczekujemy od uczestników?

          Przeszkoleni nauczyciele będą mieli za zadanie przeprowadzenie cyklu zajęć z programowania według wytycznych zawartych w przygotowanych dla nich scenariuszach zajęć. Zachęcamy, aby nie były to tylko zajęcia dodatkowe - warto wdrażać elementy programowania w tryb nauczania przedmiotów obowiązkowych.

          Dlaczego programowanie?

          Programowanie nie tylko daje większe możliwości rozwoju intelektualnego i zawodowego, ale przede wszystkim, ma znaczenie dla rozwoju społecznego. Nowe technologie zagościły już na dobre w wielu inicjatywach zmierzających do rozwoju nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego i, mądrze wykorzystywane, będą budowały jego potencjał. Warto zatem uczyć czegoś, co dostarcza nowych bodźców i umiejętności, a jednocześnie rozwija młodych ludzi, dając im narzędzie wpływu na otaczający ich świat.

          SCRATCH

          Opracowany przez Massachusetts Institute of Technology (MIT) Scratch to wizualny język programowania dla najmłodszych. Cechą, która go wyróżnia, jest brak konieczności pisania kodu komputerowego - elementami składni tego języka nie są komendy pisane, a wizualne elementy - "klocki” kodu, które należy ze sobą połączyć. Język Scratch, co jest istotne w przypadku uczenia dzieci, pozwala bardzo szybko osiągać efekty programowania - już pojedynczy klocek można „wykonać” (co jest niecodzienną cechą na tle innych języków programowania)

          W naszej szkole w zajęciach Mistrzów Kodowania uczestniczą trzy grupy uczniów. Grupy pierwsza
          i druga to uczniowie klasy 4 i 5, a grupa trzecia to uczniowie z klasy 3. Wszystkie grupy pozostają pod opieką pani Magdaleny Malinowskiej. Podczas zajęć realizowane są kolejne moduły, wykonujemy ćwiczenia praktyczne i w ten sposób uczymy się podstaw programowania. Idzie nam to co raz lepiej :).

           

          Na stronie internetowej:  http://mistrzowiekodowania.pl  można znaleźć wszystkie informacje
          o programie.

          Filmy o programie:

          Mistrzowie Kodowania Samsung

          http://www.youtube.com/watch?v=ske0TQzEvd0 

          Mitch Resnick: Let's teach kids to code -język angielski

          http://www.youtube.com/watch?v=Ok6LbV6bqaE

           

          Pod poniższym adresem obejrzeć można prace naszych uczniów wykonane w ramach projektu:

          https://scratch.mit.edu/studios/950488/  

           

          Na pierwszych zajęciach Mistrzów Kodowania grupa programistów z klas 4 i 5 przystąpiła do poznawania tajników Scratcha. Uczniowie nauczyli się zmieniać postać duszka i poruszać nim oraz dodawać różne tła.  Aplikacja ogromnie zaabsorbowała wszystkich uczestników. Czas przewidziany na spotkanie minął nie wiadomo kiedy. Pozostał ogromny niedosyt, ale już za tydzień spotykaliśmy się ponownie.

          Na następnych zajęciach uczniowie stworzyli projekt Akwarium. Piątoklasiści byli pełni pomysłów, jak zmodyfikować projekt i co jeszcze dodać. Młodsi też dobrze sobie radzili, ale bardziej podobało im się zmienianie tła, kolorowanie duszków, dodawanie dźwięków. Wszyscy byli pełni zapału i chętni do pracy. Każdy uczeń wyszedł z zajęć zadowolony. Trudno było oderwać ich od zadań.

          Kot goni mysz to tytuł następnego modułu Mistrzów Kodowania. Tym razem nasi uczniowie stworzyli przy pomocy aplikacji Scratch, swoją pierwszą w życiu grę komputerową. Gracz, przy pomocy myszki komputerowej steruje biegającą po ekranie myszą, którą próbuje złapać animowany kot. Tworzenie takiej aplikacji nie jest wcale proste i trzeba poznać "instrukcję warunkową" oraz "układ współrzędnych kartezjańskich". Jednak dla naszych szkolnych programistów to wyzwanie nie stanowiło większego problemu i po półtorej godzinie, gra była gotowa.

          Kot w labiryncie to moduł Mistrzów Kodowania, który też jest już za nami. Tym razem uczniowie programowali grę "planszową", w której duszek przemierzał labirynt.
          Na naszego bohatera czekało wiele pułapek, które z uporem przenosiły go na początek planszy. Za to, kiedy udało mu się dotrzeć do mety, przechodził do następnego poziomu. Aplikacja, którą tworzyli mistrzowie, należy do bardziej rozbudowanych i wymagających umiejętności stosowania elementów algorytmiki. Jednak uczestnicy zajęć bez większych problemów podołali zadaniu, włączając w nie dodatkowo swoje własne pomysły, które bardzo mnie zaskoczyły i utwierdziły w przekonaniu, że mamy w naszej szkole prawdziwych Mistrzów Kodowania. Uczniom tak spodobał się ten projekt, że modyfikowali go również na następnych zajęciach.

          Celem naszego kolejnego spotkania było stworzenie gry komputerowej, w której kot zastawiał pułapkę na mysz. Moduł okazał się bardzo trudny. Mistrzowie Kodowania mieli problem, żeby mysz nie szła tylko w jednym kierunku. Mimo małych trudności uczniowie dobrze pracowali i pomagali sobie nawzajem. Miło było patrzeć jak współpracują ze sobą, dzielą się swoimi pomysłami i usprawniają swoje prace.

          GODZINA KODOWANIA

          W 2015 roku Tydzień Edukacji Informatycznej przypadł na 7-13 grudnia. W szkole od poniedziałku do piątku na zajęciach komputerowych uczniowie klas I - V mogli zgłębiać tajniki programowania poprzez udział w krótkich kursach wprowadzających w świat kodowania. Za pomocą prostych poleceń wydawanych komputerowi, uczniowie rozwiązywali proste, a następnie coraz bardziej złożone łamigłówki, w różnych wersjach, w zależności od zainteresowań: Angry Birds, Kraina Lodu, Flappy Code, Minecraft, Star Wars, Artysta, Code Combat czy też Scratch. Układali polecenia z klocków, które pozwalały poruszać się po ekranie w lewo, w prawo, w górę i w dół. Budowali kod poprzez tworzenie powtórzeń, pętli i warunków. Wszyscy świetnie się bawili. Chętni za udział w zajęciach otrzymywali certyfikaty potwierdzające udział w tym wydarzeniu. Oto kilka z nich:

           

                    

                    

           

          Podczas zajęć kodowania nasi szkolni Mistrzowie Scratcha popuścili wodze fantazji, tworząc interaktywne kartki bożonarodzeniowe i wielkanocne. Prace nie były obwarowane żadnymi warunkami - prawdziwy Freestyle. Stworzone postacie biegały, skakały, składały życzenia i świetnie się bawiły razem z naszymi szkolnymi programistami. Bardzo cieszy fakt, że tworzenie aplikacji, nawet tych dość skomplikowanych i złożonych, nie stanowi już dla naszych uczniów większego problemu.

           

          W pracy nad  VI modułem Mistrzów Kodowania celem uczniów było stworzenie gry logicznej, polegającej na odgadywaniu losowo wybranej liczby z założonej puli. Choć skrypty coraz bardziej się komplikują oraz stają się coraz bardziej złożone i rozbudowane, to naszym programistom zrobienie tej gry nie sprawiało większego kłopotu. Dodatkowo program został rozbudowany o licznik, który pokazywał wyniki gracza oraz licznik zwycięstw. Ta gra logiczna tak spodobała się uczniom, że na następnych zajęciach stworzyli program sprawdzający znajomość tabliczki mnożenia. Oprócz opracowania takiego programu uczniowie stali się również nauczycielami, przypisując konkretnym wynikom oceny. Zatem każdy uczeń, który w ten sposób zechce sprawdzić swoje umiejętności, otrzyma ocenę - jak na prawdziwym sprawdzianie.

          Program trwa dalej, tworzymy projekty zalecane przez twórców Mistrzów kodowania, ale również chętnie realizujemy własne pomysły. 

           

               

           

          Opracowała Magdalena Malinowska