•  Przyjaciele Biblioteki SP 350 - BIBLIOMANIACY

• po prawej stronie kolorowy plakat z szalonym bibliomaniakiem z palcem skierowanym na czytelnika krzyczącego "I Want You" zachęcajacy w zabawny sposób do odwiedzania biblioteki

To czytelnicy SP 350 wyjątkowo zaangażowanni w życie naszej biblioteki - inaczej BIBLIOMANIACY.

Kandydat na Bibliomaniaka spełnia następujące warunki:

• fixuje na punkcie książek,
            • często odwiedza bibliotekę,
            • pomaga w bibliotece (bibliotekarzom, czytelnikom, i innym Bibliomaniakom)
            • bierze udział w wydarzeniach bibliotecznych i ich organizowaniu (sam poleca)
            • MA ZASADY: jest samodzielny i sumienny, kończy to co zaczyna, obowiązuje go Dekalog dobrego czytelnika
            • Do 2023 roku MIAŁ KORZYŚCI : plus w Librusie (za 60 minut pomocy w bibliotece),kubek Bibliomaniaka lub tyuł Bibliomaniaka Roku.
            • Ale to już historia...
            • Aktualnie przyjaciołmi biblioteki są wolontariusze szkolni. Wolontariat szkolny współpracuje z bibliotek.

• Pomoc jest potrzebna doraźnie - w miarę potrzeb bibliotekarzy. Nie ma więc gwarancji, że będzie potrzebna w stałych godzinach.

• Zazwyczaj prace wykonują dzieci, które aktualnie są w bibliotece.

• Bibliotekarz na koniec roku wpisuje ilość godzin pomocy w bibliotece.

• Każdy Czytelnik mógł stać się Bibliomaniakiem działając w bibliotece – zgodnie ze swoimi zainteresowaniami

i umiejętnościami.

Najkrótszą drogę miał Czytelnik wykazujący zainteresowania czytelnicze (dużo czytał, brał udział w wydarzeniach związanych z książką, chętnie dzielił się książkowymi przeżyciami w formie recenzji).

Inne sposoby (po konsultacji z bibliotekarzem) to:

prace porządkowe i dekoratorskie,

testowanie gier - nie tylko literackich i recenzuje książki.

Bibliomaniak był czujny i zwracał uwagę na informacje o nowych zadaniach (wyzwaniach).

Sygnałem - że Bibliomaniak był potrzebny od zaraz - była informacja w ogłoszeniach na Librusie lub w okolicach biblioteki (plakat, tablica).

Aktywność Bibliomaniaków była obserwowana przez bibliotekarza, odnotowywana i punktowana w Librusie - proporcjonalnie do włożonego wysiłku. (średnio 60 min. to +1 punkt z zachowania)