• Tydzień Patrona Szkoły

Tydzień Patrona Szkoły 2018

Akcja AK-tywne czytanie

Czytać każdy może, ale ważne jest… jak to komu wychodzi.

Z okazji zbliżającego się Tygodnia Patrona postanowiliśmy wytypować najlepszych „czytaczy” spośród uczniów w klas 7 i gimnazjalistów. Ćwiczyli oni na fragmentach literatury związanej z wojną i AK.

Podczas przesłuchań oceniane były - technika czytania (płynność, poprawność artykulacji głosek, dykcja, tempo czytania) oraz środki artystycznego wyrazu (pauzowanie, tempo, jako środek ekspresji, modulacja głosu i jego natężenie, mimika, ewentualny gest, tzw. intuicja artystyczna, kontakt z odbiorcą, radzenie sobie z tremą).

Wszyscy uhonorowani zostali pozytywną oceną z zachowania, ale - jako bibliotekarze liczymy że - cenniejszy był chyba kontakt z dobrą literaturą.

Młodsi uczniowie w tym czasie produkowali opaski powstańcze:

W czasie Tygodnia Patrona przygotowani już uczniowie z klas 5 i 7 oraz gimnazjaliści nieśli ducha historii zapisanej w książkach z naszej biblioteki, czytając młodszym dzieciom wspomnienia małych powstańców z Armii Krajowej zebranych w książce Moniki Kowaleczko pt.: Fajna ferajna.

AK-tywne czytanie wspomagała prezentacja ze zdjęciami z tamtych wydarzeń. Na koniec słuchacze musieli wykazać się refleksem i pamięcią, aby wydostać się ze strefy wroga i przejść na bezpieczną stronę barykady.

Irzyk gra w AK (2 edycja) - Puzzle historyczne

W tym roku uczniowie stoczyli batalię na  planszy z puzzli historycznych „IV rozbiór Polski” przygotowanej przez IPN na temat wydarzeń z 1939 roku.

Rozgrywki organizowane były od poniedziałku do czwartku na długich przerwach dla chętnych uczniów klas 6, 7 oraz młodzieży gimnazjalnej.

Finał gry wyłonił zwycięzców – ucznia z klasy 3a gimnazjum i ucznia klasy 7b.