• Złota rafa

    •  

                     Z wielką dumą i radością przekazujemy informację, iż projekt „Projektowanie i drukowanie w 3D rafy koralowej” realizowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 350 przy współpracy z Fundacją ArchitectsPL zajął pierwsze miejsce w europejskim konkursie Meet and Code w kategorii „Code for the Planet”. O nagrodę ubiegało się ponad 700 wydarzeń w czterech kategoriach: “Girls do IT!”, “Diversity”, “Code for the Planet” and “Community”.

      

      

     W grudniu dowiedzieliśmy się, że jesteśmy w ścisłym finale jako jedyny projekt z Polski. W kategorii „Code for the Planet” znalazły się:

     3D Coral Reef Design and Printing by Fundacja ArchitectsPL 3D (Poland)
     Microcontrollers - Small computers with great significance for people and the environment by Foerderverein Gymnasium Am Roemerkastell e.V. (Germany)
     AMyZONE by Qendra për edukim dhe (North Macedonia)

     Na ostateczny werdykt czekaliśmy aż do 12 maja, ponieważ planowana na marzec uroczystość w Budapeszcie została odwołana, aż wreszcie podczas wirtualnej gali 12.05 ogłoszono zwycięzców.

      

      

     Nasz projekt pt. „Projektowanie i drukowanie w 3D rafy koralowej” składał się z kilku etapów. Na początek uczniowie szukali informacji o stanie rafy koralowej na świecie, o przyczynach jej obumierania i sposobach jej ratowania. Dowiedzieliśmy się, że jednym ze sposobów odbudowy rafy koralowej, jest wykorzystanie druku 3D do odtworzenia jej fragmentów. Zainspirował nas temat roli druku 3D w ochronie przyrody. Uczniowie klas 5 – 6 stworzyli piękne prezentacje internetowe sway o rafie koralowej, które nawzajem sobie udostępnili w chmurze. Oto jedna z takich prezentacji https://tiny.pl/t2q89  Młodzież poznała rodzaje rafy koralowej i jej budowę.  Kolejnym krokiem było zaprojektowanie sztucznej rafy naśladującej teksturę i strukturę architektoniczną naturalnych raf. Na platformie tinkercad.com użyliśmy niestandardowych kształtów, duplikatów i wyrównań. Nauczyliśmy się jak wykonać koral, który ma symetrię liniową lub promieniową. Uczniowie pamiętali, że jednym z powodów, dla których rafy drukowane w 3D są uważane za bardziej udane siedliska niż wcześniejsze sztuczne rafy, jest poziom złożoności, który można osiągnąć dzięki temu medium (zakamarki, przestrzeń ochronna dla ryb, kąty, które rzucają cień lub światło i umożliwiają rybom karmienie lub unikanie drapieżników). Własne projekty wydrukowaliśmy na drukarkach 3D i stworzymy rzeczywisty model rafy.
     Ochrona przyrody to nasz temat również na godzinie wychowawczej, podczas której uczniowie klasy 5f wykonali projekt podwodnego świata w orgiami, tworząc oryginalną dekorację, która jest teraz wizytówką naszego projektu na większości zdjęć.

                     Wiele informacji o całym europejskim projekcie i  o naszym sukcesie można przeczytać m.in. na:

     https://www.meet-and-code.org/pl/pl/news-show/74

     https://meet-and-code.org/pl/pl/story-show/24

     Film z Meet and Code 2019 z naszym udziałem: https://youtu.be/TqNCTu80lBg

     Wszystkie aktualności znajdziecie na https://www.facebook.com/SuperKoderzy-SP350-106738030946409