• Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci jest obchodzony od 1967 r. -  w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena.

Każdego roku inna sekcja IBBY jest gospodarzem tego święta - przygotowuje list do dzieci całego świata i plakat z mottem. Polska była gospodarzem tego dnia w 1980 roku. Motto „Książka moim oknem na świat” wymyślił wówczas Wojciech Żukrowski, a sam plakat projektował Jerzy Czerniawski.

W tym roku wiadomość do dzieci wysyła łotewska sekcja. Autorem listu i plakatu jest Kęstutis Kasparavičius. Opublikował ponad 60 książek w 27 językach.

źródło:

IBBY (Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych) –organizacja non-profit zajmująca się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Siedzibą organizacji jest Bazylea w Szwajcarii.

Organizacja została założona w Zurychu w 1953. Obecnie składa się z 76 sekcji działających w różnych państwach na świecie. Polska sekcja istnieje od 1973 r.