•  

    Witajcie kochane dzieci, drodzy rodzice,  
     

    Nasze gabinety zawsze były Was pełne. Brakuje nam tego, i podejrzewamy, że Wam również. Dlatego, żeby nie tracić z Wami kontaktu, chcemy specjalnie dla Was umieszczać różne ciekawostki z dziedziny psychologii, kultury oraz obecnej sytuacji. Mamy nadzieję, że znajdziecie tu coś dla siebie   
     

    Wszystko to dla Was przygotowują:

    Renata Lesiak, Paulina Węgierek, Małgorzata Bojanko i Aniela Presko

     

    Jak-wspierac-dzieci-i-motywowac-je-do-systematycznego-uczenia-sie-poza-szkola.docx

    BEZPIECZENSTWO_W_SIECI.docx

     

     

  •  

    

   Specjalistyczna Poradnia Rodzinna

   Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy

   ul. gen. T. Pełczyńskiego 28 E, 01-471 Warszawa

   tel./fax 22-664-13-42, tel. 22-664-08-49

   e-mail: info@spr.bemowo.waw.pl http://www.spr.bemowo.waw.pl

   NIP 522-23-30-479 REGON 012922753

    

    Bliżej siebie – warsztaty umiejętności wychowawczych

    

    

   Blizej_siebie.pdf

    

    

    

  •  

   RELAKSACJA
    

    

               Codzienny stres jest nieodłącznym elementem życia każdej osoby dorosłej. Niestety coraz częściej bywa, że z podobnym problemem borykają się dzieci. Dorośli są już zaprawieni w boju i potrafią sobie lepiej lub gorzej radzić, jednak dzieci potrzebują pomocy. Rozwiązaniem problemu mogą okazać się ćwiczenia relaksacyjne. Dlaczego one są tak ważne?

   Mówi się, że ciało i umysł są jak dwa połączone naczynia, aby to udowodnić przedstawiam mały eksperyment:

    

   Pomyśl przez chwilę, że patrzysz na cytrynę. Wyobraź ją sobie dokładnie. Jest żółta, dotykasz jej i czujesz pomarszczoną skórkę w dłoni. Dociera do ciebie zapach cytryny. Bierzesz nóż i kroisz ją na plasterki. Weź powoli do ręki jeden plasterek. Zbliżasz go do ust. Liżesz cytrynę. Wkładasz pierwszy plasterek cytryny do buzi. Powoli przeżuwasz. Teraz bierzesz do ręki kolejny plasterek cytryny i powoli wkładasz do ust. Myśl o tym, co czujesz mając w ustach cytrynę. Odpowiedz na pytanie: co się dzieje teraz w twojej buzi? Czy masz zwiększoną ilość śliny? To dowód na to jak myśli mogą wpływać na nasze ciało. Istnieją też dowody na to, że nasze ciało może wpływać na myśli.

    

    


    

    

   Co nam daje relaksacja:

   • odpoczynek
   • uczucie błogości i przyjemności
   • stan przerwy od napięcia i stresu

    

   A gdy jesteś zrelaksowany jesteś BARDZIEJ TWÓRCZY, SZYBCIEJ SIĘ UCZYSZ I PRZETWARZASZ NOWE INFORMACJE.

    

   A teraz usiądź lub połóż się wygodnie, zamknij oczy i posłuchaj...

    

   https://www.youtube.com/watch?v=Xt9HHai_mbc

    

    

  •  


   Podróż do krainy fantazji


   Zabawa dla dzieci od 3 lat do 11 roku życia.


   Dzieci podobnie jak dorośli czasem czują się małe, nic nie znaczące i przytłoczone wymaganiami. Jest to chwila, w której najchętniej schowalibyśmy się przed innymi i szukamy schronienia przed światem zewnętrznym. W krótkiej podróży do krainy fantazji możemy stworzyć dziecku tę ochronną przestrzeń, która pomoże w dostrzeganiu uczuć. 

   Mówimy: „Przykucnij wygodnie na podłodze, schowaj głowę miedzy nogi, zaokrąglij plecy, połóż dłonie na głowie, jakbyś chciał ją osłonić i zamknij oczy. Wyobraź sobie, że jesteś małym ślimaczkiem, który schował się w swojej skorupce, aby poszukać tam schronienia. Oddychaj głęboko i spokojnie. Czujesz, że jakiś dobry i kochany człowiek bierze cię w ramiona… i czujesz, że każdy mięsień twojego ciała się odpręża, robi się ono mięciutkie, a głowa leciutka. Ciepło twojego domku ze skorupki przenika cię aż do czubków palców u nóg. Wszędzie rozchodzi się przyjemne uczucie ciepła. A teraz poczuj się wzmocniony, silny i pewny, żebyś mógł pełny energii wyjść ze skorupki. Ostrożnie – jak ślimak swoje czułki – wyciągaj powoli ramiona do góry. Twoje ciało też robi się długie, coraz dłuższe; powoli otwierasz oczy. Może uda ci się przy tym wyczarować na twarzy uśmiech?”  

   Na koniec można porozmawiać z dzieckiem o tym, jak się czuło i co mu się najbardziej podobało oraz zauważyć, że przyjemne uczucia można wywoływać. Prowadząc zabawę można dobierać słowa i sytuacje odpowiednie do chwilowego nastroju dziecka.

    

    

  •  

   MAŁE SPRAWY
    

        Nasza codzienność przeważnie składa się ze spraw małych, jak droga do szkoły, mozolne odrabianie lekcji, przyjemne spotkania z przyjaciółmi – rzadko mamy możliwość uczynić coś naprawdę spektakularnego. Ale właśnie z drobnych spraw wyrastają te wielkie i ważne. Te małe nie są wcale obojętne i bezwartościowe, powinniśmy o tym pamiętać, gdy chcemy osiągnąć sukces.

        Nie warto czekać tylko na wielkie życiowe momenty, nie wkładając w codzienne czynności żadnego wysiłku, bo zagubimy po drodze te drobne, ale jednak ważne sprawy. To one kształtują naszą osobowość i wzmacniają charakter. Ci, którzy w swoim życiu oczekują super zdarzeń, mogą się ich nigdy nie doczekać. Są wtedy rozczarowani, że los im nie sprzyjał i świat nie dostrzegł ich geniuszu oraz wyjątkowości. Mamy nadzieję, że Tobie uda się uniknąć tej pułapki i będziesz umiał dostrzec te wszystkie maleńkie okazje i szanse, które nadarzają się każdego dnia. Bo jest tak, jak mówi stara mądrość: „Możesz być zdolny do wielkich czynów, ale życie składa się z małych spraw”.

    

        Zadanie dla Ciebie: kliknij na poniższy link i spróbuj ułożyć puzzle. Miłej zabawy. 


    


    

   https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=1c44ae34fc61

    

    


  • Cierpliwość

    

   To umiejętność znoszenia ze spokojem przeciwności losu, zdolność spokojnego wyczekiwania na to, co się może wydarzyć. To również wytrwałość w planach i działaniach życiowych.

   W dzisiejszych czasach cierpliwość jest cechą rzadko spotykaną. Ludzie żyją szybko, nerwowo i intensywnie. Wszędzie gdzieś pędzą i sprawiają wrażenie, jakby na nic nie mieli czasu. Brakuje im właśnie cierpliwości, więc często swoje zadania życiowe wykonują szybko i niedokładnie. Nie są z tego zadowoleni, ale brakuje im chęci, by się nad tym zastanowić. Na szczęście cierpliwości można się nauczyć. Wystarczy przestać się ciągle gdzieś spieszyć. Warto przystanąć na chwilę i swoje zadanie wykonać spokojnie i dokładnie.


   A teraz weź kartkę papieru i narysuj obrazek według wskazówek! Miłej zabawy!


   To klasa. Narysuj przedmioty w klasie.”


   KSIĄŻKA LEŻY NA ŁAWCE

   KRZESŁO STOI OBOK BIURKA

   WAZON Z KWIATAMI STOI NA BIURKU

   PLECAK LEŻY PO PRAWEJ STRONIE ŁAWKI

   DYWAN LEŻY NA PODŁODZE

   PIÓRNIK LEŻY PO LEWEJ STRONIE DŁUGOPISU

   OBRAZ WISI NAD TABLICĄ

   LAMPA WISI NAD ŁAWKĄ

   MAPA JEST W SZAFIE

   TELEFON LEŻY POD SZAFĄ

   DŁUGOPIS LEŻY NA DYWANIE

   ZA OKNEM WIDAĆ BOISKO.
    


  • FANTAZJA
    

   Fantazja to zdolność do wyobrażania sobie czegoś. Jest to wyobraźnia twórcza, bez której nie powstałyby żadne książki, obrazy, muzyka, filmy czy dzieła architektoniczne o fantastycznych, niecodziennych kształtach.


   Fantazja nieobca jest także dzieciom – one przecież potrafią wyobrażać sobie niestworzone rzeczy i bawić się, wykorzystując własną wyobraźnię. Bo czyż nie trzeba mieć fantazji, by z kijka zrobić miecz rycerski, a z tekturowego pudełka luksusowy domek dla lalek?


   Z drugiej strony, używanie fantazji, czyli fantazjowanie, może być zjawiskiem negatywnym. Jest ono wtedy synonimem zmyślaniaopowiadania nieprawdyubarwiania swoich opowiadań elementami nierealnymi. I tak, jak ktoś będzie Cię przekonywał, że spędził wakacje na księżycu – będziesz wiedział, że fantazjuje.


   Jeśli masz ochotę zamienić się w Artystę Malarza, weź teraz do ręki papier, farby, mazaki lub kredki i stwórz fantazyjny obraz. Miłej zabawy!!!

    

    

  •  

  •  

   CZEGO DZIECI NAM NIE MÓWIĄ...

       1. Nie krzycz na mnie. Boję się wtedy Ciebie i myślę, że skoro na mnie krzyczysz to ze mną musi być coś nie tak.

   2. Słuchaj mnie. Kiedy opowiadam Ci o tym, co dla mnie ważne, patrz mi w oczy. Czuję wtedy, że ja i moje sprawy są dla Ciebie ważne.

   3. Pozwól mi dorastać w moim własnym tempie. Nie zmuszaj mnie do robienia rzeczy, na które jeszcze mam czas. Pamiętaj, że jestem dzieckiem i najlepiej odkrywam świat poprzez zabawę.

   4. Uwielbiam, kiedy spędzasz ze mną czas. Jesteś w dobrym humorze, bawisz się ze mną, śmiejemy się i tworzymy piękne wspomnienia, do których jako dorosły będę z przyjemnością wracał.

   5. Nie porównuj mnie do rodzeństwa czy rówieśników. Czuję się wtedy gorszy, a tak bardzo potrzebuję Twojej akceptacji.

   6. Przytul mnie kiedy jest mi smutno. Pozwól mi płakać. Nie mów mi, że chłopcy nie płaczą, że jestem beksą i że powinienem być w dobrym nastroju. Moje uczucia są prawdziwe. Tak samo jak Twoje.

   7. Naucz mnie dbania o swoje potrzeby. Wyśpij się, odpocznij, realizuj swoje zainteresowania, spotykaj się z przyjaciółmi. Pokaż mi, że bycie rodzicem i spędzanie czasu z dzieckiem może być źródłem radości. Naprawdę nie chcę widzieć jak cierpisz i poświęcasz się dla mnie, a później jesteś zdenerwowany i sfrustrowany. Martwię się wtedy, że to przeze mnie.

   8. Bądź przy mnie kiedy się boję. Nie wyśmiewaj się z moich dziecięcych lęków. Powiedz mi, że też kiedyś bałeś się ciemności i pozwól mi trzymać latarkę przy poduszce.

   9. Kochaj mnie dlatego, że jestem. Nie dlatego, że szybko biegam, recytuję wiersze i jestem „grzeczny”. Kochaj mnie także wtedy kiedy popełniam błędy i potrzebuję Twojego wsparcia. Potrzebuję być pewny, że kochasz mnie także wtedy kiedy coś mi nie wyjdzie.

   10. Okazuj miłość swojemu partnerowi/ partnerce. To od Was uczę się rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami oraz zrozumienia czym jest prawdziwa miłość.

   11. Pamiętaj, że najprawdopodobniej przejmę Twoje przekonania o mnie samym, o innych ludziach, o życiu. Znajdź czas, aby zastanowić się, czy Twoje przekonania są prawdziwe i czy będą mi służyć. Jeżeli myślisz, że ludzie są źli i wykorzystują innych, w życiu będzie mi trudniej i będę nieufny.

   12. Wiem, że kochasz mnie i starasz się dla mnie ze wszystkich sił. Pokaż mi, że gorsze dni i drobne potknięcia są częścią życia. Wyciągnij wnioski, zadbaj o swoje samopoczucie i wybacz sobie. Dzięki temu nauczę się reagować podobnie.

   13. Uśmiechaj się do mnie. Twój szczery uśmiech działa na mnie kojąco. Czuję się wtedy bezpieczny i kochany.

   źródło: Pracownia Dobrych Relacji Patrycja Juszkat

    

  •  

    

   Jak zanika kreatywność dzieci

   Alike to prosty i sympatyczny film krótkometrażowy. W mniej niż 8 minutach przedstawia w graficzny i żywy sposób, jak niszczymy kreatywność dzieci. Robimy to codziennie, gest za gestem, słowo za słowem, każdą kolejną nieobecnością.

   https://pieknoumyslu.com/jak-zanika-kreatywnosc-dzieci/?fbclid=IwAR1gdvogn9lm4YNPhHKoXVviK8gXEaEhRiUALvpfZorB3yGk5877cmh5xjg

    

    

    

  •  

    

   Złość nastolatków – emocjonalne tornado i remont w mózgu

    

        Zachęcamy do obejrzenia krótkiego wykładu dotyczącego złości nastolatka. Materiał umożliwi Państwu nowe spojrzenie na przyczyny złości oraz dostarczy praktyczne metody radzenia sobie z trudnymi emocjami młodego człowieka.


   https://www.youtube.com/watch?v=YofM811uKK8&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0g7L7r2evf_BQ_pT_r_2n1AQEBEIvpkcWki4yC-XRdM-0wfM1SRjokIEE

    


  • Jeżyk Bartek zostaje w domu
    

   Szanowni Państwo, wiem, że macie dużo na głowie w tym trudnym czasie, jednak jeśli znajdziecie chwilkę i nie będziecie mieć pomysłu jak ją spędzić, to zachęcam do przeczytania bajki pt.: „Jeżyk Bartek zostaje w domu”.

    

   „Jeżyk Bartek zostaje w domu”, to historia tytułowego Jeżyka,  który z powodu wirusa musiał zostać w swojej norce. 

    

    

   W bajce, mama wyjaśnia Bartkowi, czym jest wirus, który uniemożliwił pójście do szkoły, w jaki sposób się rozprzestrzenia oraz dlaczego podjęto decyzję o pozostaniu w norce. Wszelkie informacje, które w niej znajdziecie oparte są o zalecenia i wiedzę z zakresu profilaktyki koronawirusa.

    

   https://dzieciecapsychologia.pl/wp-content/uploads/2020/03/Jeżyk-Bartek.pdf

    

    

  •  

    

   30 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Sprzeciwu
   wobec bicia dzieci

   Nieraz jesteśmy w sytuacji, gdy brakuje nam cierpliwości, argumenty do spokojnej rozmowy dawno się skończyły, a mimo to jesteśmy daleko od osiągnięcia porozumienia z dzieckiem. Mimo to, należy pamiętać, że każda forma przemocy w stosunku do dziecka jest nieakceptowalna, a jej skutki mogą być opłakane zarówno dla ofiary i sprawcy. Polskie prawo zapewnia dzieciom opiekę i ochronę, a na sprawców przemocy nakłada szereg kar (do 5 lat pozbawienia wolności, a  w przypadku szczególnego okrucieństwa 10 lat).Należy również pamiętać, że zawiadomienie policji czy prokuratury o przestępstwach wobec dzieci jest obowiązkiem prawnym każdego z nas.

   Każde dziecko ma prawo do tego, by traktować je z szacunkiem i bez przemocy. Żadne dziecko nie powinno być bite.

   Poniżej zamieszczony został link do animacji stworzonej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w którym odnajdą Państwo informacje, co robić, by przeciwdziałać przemocy względem dzieci.

   https://www.youtube.com/watch?v=B5DhGuWRJeY

    

    

  •  


    

   Akceptacja
    

             Akceptować to znaczy godzić się na coś, czyli coś aprobować. Można akceptować świat lub go nie akceptować, można akceptować siebie i ludzi, bądź też nie.

             Akceptacja wynika z otwartości i tolerancji oraz zgody na to, że każdy ma prawo do bycia takim, jakim jest. To zrozumienie, że ktoś może być inny niż my, wyglądać inaczej niż my, mieć inne zainteresowania i odmienne poglądy. Akceptacja to także uznanie faktu, że każdy ma prawo mieć wady i słabości. Warto pamiętać, by akceptować je nie tylko siebie, ale i u innych ludzi. To zmniejszy nasz egoizm, przysporzy przyjaciół, a także pomoże w zwalczeniu własnych kompleksów.

             Najważniejsze jest, by akceptacja narodziła się w naszym wnętrzu, żeby nie była tylko pozornym, wymuszonym zachowaniem. Warto dążyć do pełnej i szczerej akceptacji siebie i innych, bo dzięki niej można uwierzyć w siebie i lepiej porozumieć się z drugim człowiekiem.

    

    

    


  •  

   "Przyłapany”- zabawa dla małych i dużych
    

             Przedstawiamy propozycję ćwiczenia, które ma na celu wzmacnianie pozytywnych zachowań oraz budowanie adekwatnej samooceny dziecka. Zabawa, która pozytywnie wpływa na budowanie relacji i w rezultacie sprzyja zmniejszaniu się ilości zachowań niepożądanych.


   1. Każdy z domowników dostaje swój własny słoiczek, najlepiej ozdobiony własnoręcznie lub przynajmniej podpisany imieniem. Nie pomijamy tu żadnej osoby.
   2. Przygotowujemy dużo małych karteczek oraz przybory do pisania.
   3. Na karteczkach zapisujemy (lub rysujemy) POZYTYWNE rzeczy, na których przyłapaliśmy inną osobę lub siebie samego/samą - tak często jak to tylko jest możliwe, np. pomogła siostrze z własnej inicjatywy. Karteczkę wrzucamy do słoika osoby przez nas chwalonej.
   4. Za tydzień wszyscy domownicy spotykają się by przeczytać zapisy na karteczkach, które znajdują się w słoiczkach. Dobrze jeżeli będzie towarzyszyła temu rozmowa na temat tego co szczególne ucieszyło, co zdziwiło, czego nowego się o sobie dowiedzieliśmy.

    

   Zabawę można powtarzać bez końca! ;) Jeżeli będziecie chcieli podzielić się z nami wrażeniami koniecznie napiszcie. :) Miłej i owocnej zabawy!

    

  •  

   Dziennik z czasów kwarantanny

   Dziennik z czasów kwarantanny to doskonała okazja do wyrażania dziecięcych uczuć
   i przemyśleń związanych z obecną sytuacją. Nazwanie i opisanie swoich przemyśleń i emocji to pierwszy krok do poradzenia sobie z trudnymi doświadczeniami.  Zachęcam do towarzyszenia dziecku w uzupełnianiu kolejnych stron dziennika. Wspólne wypełnianie zadań może być inspiracją do rozmów na ważne i trudne tematy, jak również okazją do wspomnień, robienia podsumowań czy snucia planów.

    

   dziennik-z-kwarantanny.pdf

    

  •  

   10 zasad wirusoobrony

    

    

   plakat_koronawirus.pdf

    

    


  •  

   Szanowni Państwo,

   Do Państwa dyspozycji  i Waszych dzieci pozostaje nieustannie


   Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

    

   Jej misją jest pomoc krzywdzonym dzieciom. Zwłaszcza teraz, w tej tak trudnej dla wszystkich sytuacji, dzieci potrzebują naszego wsparcia. Cały zespół FDDS robi wszystko, by było ono dla nich cały czas dostępne. Żaden z podopiecznych nie został bez oferty pomocy. Placówki fundacji pracują zdalnie, zapewniając podopiecznym stały kontakt z psychologami i terapeutami poprzez konsultacje online.

   Od 1 marca, 7 dni w tygodniu, całodobowo działa ogólnopolski 

   Telefon Zaufania dla Dzieci i M
   łodzieży 116 111 -

   konsultanci wspieraj
   ą, wyjaśniają i pomagają dzieciom i młodzieży w ich codziennych problemach.

   Dla dorosłych, niepokojących się o dziecko, od poniedziałku do piątku, w godzinach 12.00-15.00, dostępna jest linia 800 100 100.

   Dodatkowo dla rodziców zainteresowanych wskazówkami jak rozmawiać z dzieckiem o niepokojącej sytuacji związanej z koronawirusem polecamy odwiedzić stronę https://fdds.pl/

    

    


  • Dzieci uczą się tego, czego doświadczaja
    

   Izolacja spowodowana obecną sytuacją, powoduje, że o wiele więcej czasu spędzamy z domownikami. Warto wykorzystać te chwile na pogłębianie relacji czy znalezienie wspólnych zainteresowań. To szansa na poruszenie w rozmowach takich tematów, na które wcześniej nie było czasu czy podjęcie takich aktywności, które wcześniej były niemożliwe ze względu na ciągłe zabieganie i nadmiar obowiązków.


   Ta szczególna sytuacja może generować również wiele problemów i frustracji. Przedłużająca się izolacja, nadmiar zadań i brak dostępnych środków do ich wykonania, może powodować więcej spięć i kłótni. Niestety w tym czasie odnotowuje się również wzrost sytuacji przemocowych na gruncie rodzinnym, zarówno jeśli chodzi o przemoc psychiczną oraz
   fizyczną.

    

   W związku z tym uwrażliwiamy i zwracamy szczególną uwagę na budowanie pozytywnych relacji między domownikami. To, czego doświadcza dziecko od swoich rodziców, uczy je jak postępować w swoim życiu i jak odnosić się do innych ludzi.

    

    

    

  •  

   Jak radzić sobie z lękiem u dzieci?

   Uspokój lęk – mózg dziecka, które odczuwa silny lęk, stawia organizm w trybie przetrwania (walki albo ucieczki). To czas, gdy dziecko nie odbiera z zewnątrz logicznych komunikatów słownych, prób przekonywania itp. Docierają do niego jedynie sygnały pierwotne, takie jak kojący dotyk czy przyjemny ton głosu. Zatem, zanim zrobisz cokolwiek innego, najpierw uspokój dziecko poprzez przytulenie, głaskanie, mówienie spokojnym głosem czy cichy śpiew...

   Jak_radzic_sobie_z_lekiem_u_dzieci.docx

    

  •  

   Koronawirus - materiały dla dzieci

   Szanowni Państwo, w związku z pandemią załączam link do filmu edukacyjnego wyjaśniającego dzieciom i dorosłym pojęcia związane z koronawirusem. Film został przygotowany, aby przybliżyć najmłodszym, o co chodzi z pandemią, kwarantanną i innymi słowami.

   Pod filmem jest jego krótki opis, w którym można znaleźć informację o błędzie biologicznym jaki popełnili autorzy w ferworze jego nagrywania. Drodzy Państwo, pamiętajcie, że wszystkie wirusy NAMNAŻAJĄ się, a nie rozmnażają!!!

   https://www.youtube.com/watch?time_continue=11&v=H0mx90NbvuM&feature=emb_logo

    

   Oprócz tego zachęcamy do przeczytania z dziećmi krótkiej książeczki, która również porusza ten problem:

    

   https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf