• _________________

PEDAGOG i PSYCHOLOG SZKOLNY

Pedagog i psycholog szkolny pomaga w rozwiązywaniu problemów i trudnych sytuacji. Uczniowie, nauczyciele i rodzice mogą zwrócić się do pedagoga i psychologa po pomoc i wsparcie w różnych sprawach: porozmawiać o problemach, rozwiać wątpliwości i uzyskać poradę lub informację gdzie szukać dalszej pomocy.

Zadania pedagoga i psychologa szkolnego należy:

• Rozpoznawanie indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizowanie przyczyn niepowodzeń szkolnych.

• Określanie form i sposobów udzielania uczniom, w tym uczniom z wybitnymi uzdolnieniami, pomocy psychologiczno-pedagogicznej, odpowiednio do rozpoznanych potrzeb.

• Współorganizowanie zajęć dydaktycznych prowadzonych przez nauczycieli dla uczniów niepełnosprawnych.

• Udzielania różnych form pomocy pedagogicznej uczniom realizującym indywidualny program lub tok nauki.

• Koordynacji prac z zakresu orientacji zawodowej.

• Organizacja nauczania indywidualnego i pomocy rodzinom zastępczym.

• Działania na rzecz zorganizowanej opieki i pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

Zadania, o których mowa są realizowane we współpracy z:

• Rodzicami.

• Nauczycielami i innymi pracownikami Zespołu Szkół.

• Nauczycielami i pracownikami innych szkół.

• Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną.

• Poradniami Specjalistycznymi.

• Innymi podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.

Formy pomocy psychologiczno - pedagogicznej:

• Zajęcia integracyjne (realizowane na obozach integracyjnych oraz w ramach zajęć w szkole),

• Zajęcia profilaktyczne (dotyczące nikotynizmu, alkoholizmu, narkomanii, itp),

• Zajęcia wychowawczo-edukacyjne (m.in. zajęcia z zakresu komunikacji interpersonalnej, rozpoznawania i wyrażania uczuć, tolerancji, agresji, przemocy, konfliktów w grupie i sposobów ich rozwiązywania, radzenia sobie ze stresem, empatii, czyli wyzbywania się zachowań egoistycznych, konformizmu i nonkonformizmu, pogłębiania samoświadomości, rozwoju osobistego i poczucia własnej wartości oraz zajęcia związane z wyborem dalszego kształcenia),

• Specjalistyczne zajęcia (grupowe lub indywidualne) o charakterze terapeutycznym,

• Porady dla uczniów,

• Porady, konsultacje dla rodziców,

• Porady i konsultacje dla nauczycieli.

• Zespół Szkół nr 48 w Warszawie
      • sp350@edu.um.warszawa.pl