• kwiecień 2017

    •  

     Tabela_wynikow.pdf

     Mistrz Łamigłówki Matematycznej

      

     kwiecień

      

     1. Jak przy pomocy dwóch klepsydr: jednej odmierzającej czas 7 minut i drugiej odmierzającej czas 11 minut,  odmierzyć dokładnie 15 minut?

      

     2. W trzycyfrowej liczbie pierwszą jej cyfrę 8 przeniesiono na koniec jej zapisu i otrzymano liczbę o 225 mniejszą. Jaka była pierwotna liczba?

      

     3.  Ojciec ma 55 lat, a jego trzej synowie: 18 lat, 15 lat i 12 lat. Po ilu latach wiek ojca będzie równy sumie lat jego synów?

      

     4.  Podziel tarczę zegara na sześć części tak, aby w każdej z nich sumy liczb oznaczające godziny były takie same.

      

      

      

     5.   Przypuśćmy, że w Wiśle pływa złota rybka, która spełnia trzy życzenia. Załóżmy, że Jankowi udałoby się ją złowić i jako trzecie życzenie wypowiadałby za każdym razem: „życzę sobie jeszcze trzech życzeń”. Ile życzeń musiałaby spełnić rybka, zanim Janek wypowiedziałby po raz piąty życzenie „życzę sobie jeszcze trzech życzeń”? Zapisz uzasadnienie i odpowiedź.   

      

      

     6.  Jaś poszedł do księgarni i kupił książkę za 13zł. Dał sprzedawcy 20zł, jednak ten nie miał mu jak wydać reszty. Księgarz poszedł więc do kiosku rozmienić pieniądze. Następnego dnia kioskarz poinformował księgarza, że te 20zł od chłopca było fałszywe, więc księgarz zwrócił kioskarzowi pieniądze (wymienił fałszywe 20 zł na prawdziwe). Ile pieniędzy stracił księgarz na tym oszustwie?

      

     7.  Ciasto zostało podzielone zanim przyszli nowi goście. Aby wystarczyło dla wszystkich, trzeba było każdy kawałek podzielić na 3 części. Obecnie jest nas 12 osób. Ile nas było przed przyjściem nowych gości?

      

     8. Julia  wypisała wszystkie liczby zapisane za pomocą trzech trójek  i trzech zer. Następnie policzyła ich sumę. Ile jest ona równa? 

      

            9.

      

     Kieruj się kolejnością obrazków.

      

      

     10.   Michał czytał książkę przez 4 godziny. Przy każdym biciu zegara ściennego zapisywał liczbę uderzeń. Zegar bił co godzinę i Michał naliczył razem 18 uderzeń. Jakie godziny wybił zegar?

      

      

     Powodzenia!