• styczeń 2017

Mistrz Łamigłówki Matematycznej

1. Z cyfr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 utwórz cztery takie liczby,

żeby po ich dodaniu otrzymać dokładnie 100.

UWAGA: Nie wolno używać żadnej cyfry więcej niż jeden raz.

2. Ilu trójkątów można doliczyć się na tym rysunku? Wskaż je.

3. W wyścigu startuje 49 dzieci z klas IV. Które miejsce zajął Mateusz, jeśli wiadomo, że liczba uczniów, którzy przybiegli przed nim, jest 5 razy mniejsza od liczby uczniów, którzy przybiegli za nim?

4. Kasia obchodzi urodziny 7 kwietnia, Alicja obchodzi swoje 56 dni później, a Krzyś - 91 dni później od Alicji. Kiedy ma urodziny Alicja, a kiedy Krzyś?

5. Czarnoksiężnik Bimbo hodował smoki dwugłowe i trzygłowe, ale wszystkie jednoogoniaste. Gdy siedział i patrzył, jak się pasą, doliczył się 25 ogonów i 66 głów. Ile smoków dwugłowych i ile trzygłowych miał czarnoksiężnik Bimbo?

6.  Przyjrzyj się rysunkowi i oblicz, ile waży kubek, piłka i szkatułka.

7.  Damian spojrzał na otwartą książkę i dodał numery dwóch stron, które zobaczył. Otrzymał liczbę 269. Na których stronach otwarta była książka?

8.  Z dwunastu patyczków tej samej długości ułóż pięć kwadratów. Wykonaj rysunek swojego rozwiązania.

9. Przeleciało stado wron, które usiadły na drzewie. Gdyby każda wrona opowiedziała dostępnym kotom po jednym dowcipie, to dla wrony zabrakłoby jednego kota. Gdyby dwie wrony opowiedziały każdemu kotu po dwa dowcipy to jeden kot nie usłyszał by dowcipu. Ile było wron, a ile kotów?

10.   Czterej koledzy: Edward, Franciszek, Jerzy i Hubert poszli wspólnie z żonami do klubu na bal noworoczny. Z początku każdy tańczył ze swoją żoną, ale wkrótce pary się pomieszały. Basia tańczyła z Edwardem, Alicja z mężem Karoliny, Dorota z mężem Alicji, Franciszek z żoną Jerzego i Jerzy z żoną Edwarda.

Proszę rozsupłać tę "mieszaninę" par i określić, kto z kim był zaślubiony i kto z kim tańczył.

Powodzenia!