• Dla rodziców

powyżej ilustracja z napisem: "Poradnictwo zawodowe"

Rodzicu, skorzystaj z porad

Ósma klasa i konieczność wyboru dalszej ścieżki zawodowej to trudny czas dla Twojego dziecka. Dowiedz się, jak pomóc mu przejść przez ten etap.

1

To właśnie Ty, rodzic, jesteś dla Twojego dziecka dużym autorytetem
          w planowaniu jego dalszej edukacji.

2

Pamiętaj, że to stresujący czas. Bądź wyrozumiały i cierpliwy.
          Niezdecydowanie młodej osoby jest w tej sytuacji czymś naturalnym.

3

Obserwuj, jakie czynności pasjonują Twoje dziecko, być może to właśnie
          z nimi będzie związana jego przyszłość.

4

Pamiętaj, że Twoje dziecko kieruje się także innymi autorytetami, jak np.: osoby znane ze świata mediów, słynni blogerzy, rówieśnicy. Postaraj się, aby Twoje dziecko upewniło się, czy jego wybory faktycznie odpowiadają jego zainteresowaniom, umiejętnościom i predyspozycjom.

5

Prześledźcie razem dotychczasową drogę edukacji Twojego dziecka.
          Które z przedmiotów były ulubionymi, w których Twoje dziecko czuło się
          pewnie i osiągało dobre wyniki? Ułatwi to określenie, czego Twój syn lub córka
          chce się dalej uczyć, w jakim kierunku pragnie się rozwijać.

6

Pomóż swemu dziecku przejść ze strefy marzeń o zawodzie do strefy kreowania faktycznych planów: sprawdźcie ścieżkę kariery, wymagane umiejętności, zapotrzebowanie na rynku, opinie - tego wszystkiego możecie szukać w internecie, branżowej prasie oraz konsultując się z doradcą zawodowym.

powyżej znajduje się  ilustracja przedstawiająca dwóch chłopców pod drogowskazem
        z napisami: "szkoła", "zawód", "praca"

Wiele bezcennych informacji przydatnych w podejmowniu przez Państwa dzieci decyzji edukacyjnych i zawodowych znajdziecie Państwo w poniższej prezentacji:

Zaktualizowana (styczeń 2022) prezentacja dla rodziców i uczniów

„Rodzic jako doradca swego dziecka przy wyborze szkoły ponadpodstawowej”

Rodzice - WCIES (um.warszawa.pl)

Poradnik dla rodziców „Jak pomóc dziecku w podejmowaniu decyzji dotyczących kariery zawodowej”

Rodzice - WCIES (um.warszawa.pl)